Reeser wins at SusquehannaNewsPhoto


Matthew Miller form our new sponsor "The Beer Hill Gang" was on hand Saturday for his traditional victory lane pose with our winner.

Tyler Reeser continued his great season by picking up the win in Saturday night's 20-lap PASS/IMCA 305 Sprint car feature at Susquehanna Speedway.

Reeser, of Orwigsburg has been the dominant driver this season on the 305 Sprint car tour and he added another track to his season stats with his latest win at Susquehanna.

Starting third, Reeser followed early race leader Dave Grube II for eight laps before taking control of the event and driving away for the feature win.

Zach Newlin came from his eighth starting spot to bring home the runner-up finish ahead of Mark Watkins, Grube and Colby Dice as Scott Lutz, Kyle Ganoe, Austin Burke, Billy Ney and Ken Duke completed the top ten finishers.

Dice, Lutz, Reeser and Burke won heats for the 34 PASS/IMCA Sprints while Andrew Hake was the consolation winner.

Susquehanna Speedway will see action twice this coming week as the BAPS Auto Paints and Coatings 410 Sprint Series returns for a special Thursday Night Thunder event on Thursday, June 23. Joining the 410 Sprints will be the PASS/IMCA 305 Sprints. Pits open at 4PM with grandstands opening at 5PM and racing beginning at 7PM.

Then on Saturday night, June 25, it will be Rock-It Pizza/Manufacturers Night at the speedway as the Credit Connection Auto Sales Super Sportsman return along with a Precise Racing series event for the 358 late models and the Xtreme Stocks. Pits open at 4PM with grandstands opening at 5PM and racing beginning at 7PM.

Fans are reminded to check out www.susquehannaspeedway.net for the latest news and results and follow Susquehanna Speedway on Twitter and Facebook.

SUSQUEHANNA SPEEDWAY RESULTS 6/1816
PASS/IMCA 305 SPRINTS (20 LAPS)

1. Tyler Reeser, 2. Zach Newlin, 3. Mark Watkins, 4. Dave Grube II, 5. Colby Dice, 6. Scott Lutz, 7. Kyle Ganoe, 8. Austin Burke, 9. Billy Ney, 10. Ken Duke, 11. John Martin III, 12. Randy Kaylor, 13. Donnie Hendershot, 14. Scott Ellerman, 15. Bobby Sandt, Jr., 16. Jaremi Hanson, 17. Reed Thompson, 18. Kyle Lloyd, 19. Ian Detwiler, 20. Cody Hackenberry, 21. Andrew Hake, 22. Geoff Gill, 23. Drew Ritchey, 24. Stephanie Dodson.

Did Not Qualify: Kassidy Kreitz, Quintin Hankla, Brandt Cook, Jay Krout, Kirsten Hess, Erin Statler, John Bordlemay, Vance Berry, Tom Worrick, Jr., Terry Schaeffer.

Team

Hi res photo